Бяхме свидетели на нестандартен, но очарователен начин да се отбележи националният празник на Испания.
Да започнем поред.
11А клас е „езикова“ паралелка, но паралелка, която усвоява не само почти баналния английски, а и все по-набиращия почитатели у нас испански език. Часовете по „втори език“ са разнообразни – опознаване на магията на език, превод, разговори. Но най-интересно е докосването до разноликата испаноезична култура – разнолика не само в различните континенти, но и в 50-те провинции на Кралство Испания. Именно този интерес провокирал и любопитството към кухнята на Испания.
След това започнало проучването. Какво се готви в Испания? Кои са знаковите манджи и еднакво ли ги готвят навсякъде? Какви продукти се използват? Полезно и „апетитно“ проучване. Под ръководството на учителката си по испански Мария Нанкова единадесетокласниците подотвили интервюта, провели разговори, записали наученото.
И накрая споделили наученото с професионалистите – абитуриентите от 12В клас, които само след няколко месеца ще получат професия – хотелиери. Но хотелиери, които вече пет години усвояват тънкостите на готварството.
И там, в общата идея, в общата работа, се подготвил нестандартният урок – урок в чест на Националния празник на Испания.
Под ръководството на г-жа Милена Мартинова – преподавател по практика – дванадесетокласниците подготвили Ден на испанската кухня.
12 ноември, денят, в който Колумб достига Америка, е обявен за Национален празник на Испания и се почита небесната покровителка на Испания Света Богородица от Пилар (Virgen del Pilar). Чудесен повод в нашето училище да поговорим за Испания и за най-пъстрата и вкусна нейна част.
Какви рецепти бяха представени? Какво научиха гостите за храната в Испания?
Всъщност преди да стигнем до гозбите, видяхме страхотна презентация за Испания – за традиционния танц фламенко, за борбите с бикове, за тържествата в чест на Богородица от Пилар. Част от презентацията бяха и интервютата на единадесетокласниците, като най-силно впечатление ни направи определението на испанската кухня – „цветна и вкусна“.
Наистина цветно и вкусно се оказа всичко, което бяха приготвили готвачите.
Паеля
Всеки е чувал за паелята. Това е най-испанското ястие, като основата му е задължително ориз. В отделните райони на страната към ориза се добавят различни продукти и това прави всяка паеля неповторима. Най-известна е валесианската паеля и нашите готвачи се придържаха именно към нея – с чорисо и пилешко.
Гаспачо
Студена доматена супа, която е много популярна в по-топлите райони през лятото. Приготвена е от домати, чесън и сух хляб (за сгъстяване).
Особено вкусна се оказа с приготвените отделно
Тапас
Това пък са малки сандвичета. Бяха приготвени от запечени филийки хляб, върху които имаше безкрайно много вкусни неща – маслинки, колбасчета, доматчета, чушчица.
Научихме обаче, че тапас могат да бъдат безкрайно различни – обикновено са върху хлебна подложка (хлебче или филийка). Това е вид мезе, което се предлага към всякакви напитки. Ние проучихме, че произлиза от глагола tapo, което означава „покривам“ – предполага се, че това са били филийки хляб, с които покривали чашките с алкохол.
Тортиля
Тортилята е една голяма питка, направена от яйца, картофи и лук.
Чурос
Това беше невероятният десерт. Според нас приличат на сухи тулумбички. Сервираха ги в голяма чиния с купа топъл гъст шоколад в средата. Ядат се, като се топва в шоколада и се лапва.
В Испания това било типична закуска.
А за урока на 11А и 12Б чурос беше един прекрасен финал.
На мястото на събитието бяхме и ние – четирима членове на клуб „Медии“.
Всички сме учили испански в по-малките класове, а в момента сме в екипа на най-младите хотелиери – страхотния 8В клас.
Чухме, видяхме и лично опитахме!
Мария, Ребека, Стефани, Радостин
Клуб „Медии“,
СУ „Васил Левски“, Троян
Галерия със снимките можете да видите тук.
А тук можете да видите кратък клип, подготвен от единадесетокласниците.