Едно от заседанията на Международната конференция на тема “Деинституционализация на деца и възрастни с умствени увреждания”., на която бе домакин България, се състоя преди дни в Комплекса за социални услуги в Дълбок дол. Акцентът бе поставен върху сътрудничеството между местна власт и неправителствена организация, в случая – между Община Троян и сдружение «Общество за всички» – доставчик на социални услуги. Комплексът бе посетен от представители на държавни институции и неправителствени организации от Полша, Украйна, Армения, Казахстан и България.
Гостите бяха посрещнати от кмета на Троян Донка Михайлова. Пред тях тя подчерта, че във времето, Общината е доказвала своята ангажираност и съпричастност към тези групи от хора в обществото ни. Тя запозна гостите с дейностите, по които Общината работи: проект «Приемна грижа»; услуги за възрастните хора с увреждания в техния дом и създаването, развитието и ефективната работа на социални услуги в общността, сред които е и Комплексът за социални услуги в с. Дълбок дол. Михайлова изрази своята убеденост, че един от основните фактори за успех в предлаганата тук услуга, е доброто партньорство между Общината и сдружение «Общество за всички» и че обединяването на ресурса на една гражданска организация и на местната власт, създава предпоставки за успех. «Надявам се, това което видите и чуете тук, да бъде част от вашата представа за една социална България», бе пожеланието на кмета към участниците в Конференцията.
Доц. Д-р Румяна Кралева – председател на УС на сдружение «Общество за всички» и директор на трите социалните заведения, носещи красивото име Комплекс «Къща на игрите», благодари на организаторите за техния избор услугите в с. Дълбок дол да бъдат представени като добра практика, където са създадени прекрасни условия за децата и младежите с увреждания: ремонтираните с помощта на МТСП и предоставени от Община Троян възрожденско училище и стара детска градина, големият двор с люлки, кътове за почивка, място за лагерен огън и много цветя, просторният компютърен център, но философията за създаването на този център има друг акцент – на децата и младежите да се даде шанс да се развиват, да учат и разкриват своите таланти. Затова тук има арт и трудова терапия, зала за забавления, прожекции и театър, ателиета по керамика, иконопис, рисуване на картини и сладкарство. Целите, които си поставихме, бяха прости, но в същото време – съдбовни за децата с увреждания, разказа доц Кралева. Първата е те да получат равен шанс в образованието си, за да се впишат в обществения живот. Втората – да се оборудват помещения, наречени Защитено жилище, в които да се приемат младежи от Троянска община, навършили 18 години и третата цел – интеграция на децата и излизането им от социалната изолация, в която са били принудени да живеят, поради уврежданията си. Има и една четвърта цел – да се промени обществената нагласа към различните хора – един дълъг и сложен процес, който за радост, вече дава резултати – често децата гостуват в селските къщи, по празници бабите ги черпят с топли питки и баници.
Доц. Кралева бе категорична, че покрив за децата в риск в България може да се вдигне, пари – да се съберат, но трябва да я има духовната грижа и стремежът условията за тези деца да се доближават до семейната среда и това именно е цел на постоянния екип от 16 човека, който полага грижи за тях.
Маргарита Генкова
Pingback: Троян | Комплексът за социални услуги в с. Дълбок дол посрещна участници в международна…