Грижа на местната власт са ниските заплати и заетостта сред младите
Една местна поговорка гласи, че „троянец гладен няма“. Троян наистина е известен с предприемчивостта на своите жители, за което говорят и цифрите. Към края на 2012 г. в общината е имало 1658 икономически активни предприятия. Това означава, че в града са съсредоточени общо 30,5% от всички работещи фирми в цялата Ловешка област.
Предприемчивостта на местния бизнес и почтеността и отговорността на общинската администрация нареждат Троян сред общините в страната с най-ниска безработица, каза неотдавна в интервю кметицата на града Донка Михайлова. Към месец август статистиката сочи, че безработицата в общината е 5,2%. Грижа на местната управа обаче са младите хора, тъй като от общо 771 безработни 105 от тях са младежи до 29-годишна възраст.
В Троян реално не съществува проблем с безработицата, проблем са нивата на заплащане и квалификацията на работната сила, казват също така експертите. Ето защо местната власт се опитва да реши проблема с кадрите, насърчавайки в училищата да има такива професионални паралелки, каквито са нужни на местния бизнес. Той среща сериозен дефицит на кадри, особено в области като производство на мебели, хотелиерство, ресторантьорство, шивачество. Общината се опитва да помага за решаването на този проблем, от две години се работи по програми, които отрано да ориентират професионално учениците. Донка Михайлова коментира, че общинската администрация се стреми да подпомага бизнеса и развитието на икономиката с редица действия. Създаден е консултативен съвет на бизнеса, в който участват предприемачи от общината. Приети са и наредба и програма за насърчаване на инвестициите. Екипът на Михайлова работи по електронен портал с информация за местния бизнес.
„Въвеждаме новости в обслужването на бизнеса, преференции като по-бързо и удобно административно обслужване, както и различни стимули. С приоритет развиваме инфраструктурата, обслужваща производителите. Предлагаме преференциални финансови условия в случаите, в които се разкриват работни места. Данъците в общината са устойчиви. Участваме в различни програми за осигуряване на временна заетост на търсещите работа“, коментира Михайлова. Не е за пренебрегване демографският проблем – в общината има отрицателен прираст, а младите заминават да живеят и работят в по-големите градове и чужбина. От общо 33 777 жители в града над 10 000 са пенсионерите. Тези трудности обаче не пречат на Троян да бъде жив и развиващ се град, който и до днес носи духа на своите предци. Възрожденският град се основава на три стълба, които са много важни и днес. Първият стълб е близостта на планината. Местните жители казват, че Троян е сърцето на Балкана. Те ценят това, че природата им дава толкова много – вековни гори, тучни поляни и ледени планински реки. Богатство са и минералните води, около техните извори се концентрират част от туристическите селища в общината. Второто важно нещо за Троян са традициите и занаятите. В Троянския край от векове се предават няколко основополагащи традиции – грънчарство, дърводелство и варене на сливова ракия. От една страна, те са важни за поминъка в региона и до днес, след като са давали хляба на предците на троянци. От друга – правят региона по-атрактивен за посетителите. И третото важно нещо, но далеч не на последно място, са хората и предприемчивостта, с която е известен троянецът.
Копирано от standartnews.com
„Няма безработица в Троян – Троян с най-ниска безработица.“
Да – ужасяващ е демографския срив в Троян, няма хора, няма търсещи работа.Всички образовани,можещи, честни млади хора са извън Троян.Важния въпрос за кмета е ЗАЩО?
Самата г-жа Михайлова казва – троянеца е предприемчив,първия стълб(близост до планината) и втория стълб(традициите и занаятите), работят в негова полза и въпреки това младите хора не остават.
Вашите грижи за Професионални паралелки за и малкото останали деца – добре!
Без отговор обаче на горния въпрос и вземане на съответните мерки и тези млади хора ще бъдат принудени да напуснат Троян