Близо 100 участници на сцената в юбилейния концерт на „Траяна“

Близо 100 участници на сцената в юбилейния концерт на „Траяна“

                10 години от създаването на Фолклорния ансамбъл „Траяна“ препълни до краен предел салона на Народно читалище „Наука-1870 г.“ на концерт, продължил два часа. В него малки и големи бивши и настоящи танцьори и певци показаха своя талант и умения, като изпълниха песни и танци от различни български фолклорни области. Особени симпатии, както винаги, спечелиха танцьорките от Клуба за фитнес чрез народни танци „Ха, за здраве“ с ръководители Детелина Кръстева и Иван Иванов. Всичко бе обединено в цялостен спектакъл по сценарий на „кръстницата“ на „Траяна“ Силвия Йовевска, която заедно с Михаил Пандуков бе и водеща, сцената грееше в пъстрите цветове на красивите костюми. Припомняме, че Йовевска спечели конкурса за име на новосформирания състав. 10 години не е много време, но изминатият път е впечатляващ и главният ръководител Иван Иванов може да се гордее с плодовете на своята всеотдайност през това време. Редом до него като ръководител и хореограф е и Васил Гърмолов от Ловеч, с основна заслуга за целия репертоар за концерта, корепетитор е Валя Казанджиева, а ръководител на певческата формация към състава – „Накит“, е Весела Марешка.

                За основен принос към формацията получиха почетни грамоти и медали тримата кметове – Минко Акимов, Дилян Енкин и Донка Михайлова, големият дарител Марин Радевски, председателят и секретарят на читалището д-р Койновска и Станка Марешка, бизнесменът Петър Петров, чиято фирма обнови читалището в Троян. От своя страна Петров дари формацията с 5000 лв. Сред гостите бе големият приятел на „Траяна“ Нестор Несторов, председател на Народно читалище „Витоша“ в София. На всички бивши танцьори бяха подарени юбилейни тениски за спомен, а на останалите танцьори, певици и бившата певица към ансамбъла Мира Попова – юбилейни медали. Много цветя и поздравителни адреси от: Община Троян, Дамски камерен хор към НЧ „Наука-1870 г.“, НЧ „Витоша-1951 г.“ гр. София, Представителен общински духов оркестър с мажоретки гр. Троян, Фолклорен танцов клуб „Българско хоро“ гр. Плевен, инж. Иван Миховски и д-р Валентина Александрова.

                Равносметката за 10-годишния път на ФА „Траяна“ са над 150 концерта в страната и чужбина, от които десет самостоятелни. Български песни и танци с троянски адрес са ставали близки на хората в страните, които до сега са посетени: Франция, Италия, Чехия, Унгария, Хърватска, Македония, Гърция, Турция.

                След концерта към купона в ресторант „България“ се присъедини и Велички епископ Сионий. Свири ловешкият оркестър „Настроение“, а танците по традиция бяха неуморни. Тортите се оказаха две – едната от НЧ „Наука-1870 г.“, другата от щедрия габровец Петър Петров.

                Накрая годишнината беше ознаменувана със заря – признание за участници и ръководители, благодарение на които всяко тържество в Троян е свързано с любовта към народния фолклор.

                                                                                                                             Галя Лалева