В периода от 21 до 26 април 2025г. Мирослава Йовчевска и Габриела Ангелска, учители по английски език от нашето училище, взеха участие в обучение по програма Еразъм+ в Гент, Белгия. Темата на обучението беше „ИКТ инструменти за творческа и съвместна класна стая“, като основен фокус е използването на иновативни технологии и дигитални приложения в подкрепа на преподаването и ученето.
Семинарът събира учители от различни краища на света – Германия, Португалия, Еквадор и Египет – което създава отлична възможност за междукултурен обмен, сътрудничество и споделяне на добри педагогически практики. Участниците имат възможност да представят свои методи на преподаване, да обсъдят предизвикателства в класната стая и да открият нови подходи за мотивация и включване на учениците чрез съвременни ИКТ инструменти.
Особен интерес предизвикват темите, свързани с приложението на изкуствения интелект в образованието. Учителите ни се запознаха с разнообразни дигитални платформи и приложения, които могат да бъдат интегрирани в часовете по английски език с цел улесняване на преподаването, индивидуализиране на обучението и повишаване на ангажираността на учениците.
Сред обсъжданите ИКТ инструменти са и приложения за съвместна работа в реално време, интерактивни платформи за създаване на игри и тестове, както и софтуери с функции за автоматична обратна връзка и персонализирано съдържание. Специално внимание е отделено и на етичните аспекти от използването на изкуствен интелект в образователната среда.
Натрупаният опит ще бъде споделен с колеги в училище и ще послужи за подобряване на качеството на образователния процес.



