С оспорвани времена завършиха квалификациите за Гран При България по мотокрос в Троян

s-osporvani-vremena-zavarshiha-kvalifikatsiite-za-gran-pri-balgariya-po-motokros-v-troyan116 пилота от България, Гърция, Румъния, Македония, Сърбия, Турция и Кипър караха днес в свободните тренировки, квалификацията и първия манш в МХ на трасето в Троян по време на Балканския и Националния шампионат по мотокрос. Отлично подготвения мотополигон и приятното време накараха десетки зрители да изберат съботния ден в компанията на елитните пилоти и техните машини.

В клас МХ65 Двамата топ пилоти в класа – Виктор Бориславов (КТМ, лидер в класирането за Балканския шампионат) и Мариос Канакис (Гърция, КТМ, лидер в Републиканския шампионат), заедно с Радостин Михайлов (КТМ) караха през квалификацията много близо един до друг и доказателство за това са и техните времена от най-бързите обиколки, според които се нареждат в неделния старт на бариерата. Виктор направи 2:02:329 минути, а само на по –малко от секунда завърши Михайлов – 2:03:233. Трети от днес е Канакис с 2:05:974.
МХ85
Голямата борба в клас МХ85 през сезона се води между Николай Малинов (КТМ, лидер в Републиканския шампионат) и гръцкият пилот Антониос Сагмалис (КТМ, лидер в класирането за Балканския шампионат). Тройката в шампионатите се допълва от Кристиян Иванов (КТМ), който заедно с Димитър Грозданов (КТМ) отбелязват една успешна дебютна година в клас МХ85. Сагмалис днес беше най-бърз в квалификацията и направи обиколка в рамките на 1:47:397 минути. Малинов остана втори с 1:47:796, а третата позиция с време от 1:51:869 е за Грозданов.
МХ2
Свидетели сме на един изключително силен и оспорван сезон при 250 кубиковите машини, в който на определени моменти се намесват двамата пилоти от световния шампионат Майкъл Иванов и Иван Петров. Лидер обаче в шампионата на републиката е Хакан Халми (КТМ, 247т.), който води на Георги Георгиев (Сузуки, 207т.) с 40 точки, а трети е Тони Цветков (Ямаха, 192т.). Цветков от друга страна е сериозен лидер класирането на Балканите, като там разликата между него и Халми е 18 точки – 157т. срещу 135т. в полза на Цветков. Трети за Балканския шампионат е Любомир Васев (Ямаха, 116т.), а съвсем близо до него се намира Алекс Димитров (КТМ, 112т.). Майкъл беше най-бърз в квалификацията на „домашното” си трасе в Троян и я спечели с 1:34:450 минути. Зад него се наредиха Иван Петров (1:36:890 минути) и Хакан Халми – 1:38:169.
МХ1
Адриан Радута (Ямаха)от Румъния е лидер в класирането на двата шампионата, като неговия сезон за националния шампионат е маркиран от 10 спечелени манша и две втори места (от състезанието в Севлиево, където бе победен от Майкъл Иванов). Адриан Радута успя да спечели титлата в клас МХ1 два кръга преди официалния завършек на сезона, с аванс от 110 точки, като той е първият чуждестранен състезател, шампион на България в дисциплината мотокрос в шестдесет годишната история на тази кубатура. Днес квалификацията спечели Християн Илиовски от Македония с 1:38:839 минута, като на малко повече от половин секунда остана Георге Кабай (Румъния, КТМ, 1:39:427). С трето време финишира Радута – 1:40:410. Разликата между първите трима е в 1.5 секунди, което определено е заявка за много оспорвани състезателни маншове в МХ1 в неделя.
МХ
В най-многолюдния клас- МХ ,по традиция се проведе първия състезатен манш в който караха точно 40 човека. За пълната до последната позиция бариера не успяха да „влязат” трима пилоти, които бяха със слаби времена и за тях уикенда приключи още в съботния следобед. В отсъствието на лекуващия травма в рамото Мартин Тодоров, днес победител в манша след чудесно каране през цялото време стана Юлиян Райчев (Кавазаки). Райчев поведе колоната още след първия завой и не изпусна водачеството до финалния кариран флаг. Оспорвано беше зад него, като на няколко пъти Владимир Попов (Кавазаки), Веселин Малинов (Кавазаки) и Савва Саввас (Кипър,Хускварна) си сменяха позициите, но второто място беше за Попов, трети Малинов, а кипърския пилот остана на 4-то място. Утре също ще бъде много интересно в МХ защото това е класа в който могат да се получат доста размествания преди качването на състезателите на подиума за награждаване. В неделя от 10.30 часа е официалното откриване на Гран При България, а след него са и всички състезателни маншове в класовете. Входът за зрители на мотополигона в Троян е безплатен!

Източник: СПОРТАЛ.БГ

Публикувано в СПОРТ И ТУРИЗЪМ с етикети , , . Постоянна връзка.