Генерираните битови отпадъци в област Ловеч през 2023 г. възлизат на 46 хил. тона

Автор: Николай Найденов
Главен експерт
Отдел „Статистически изследвания – Ловеч“
ТСБ  Северозапад

Ловеч (област) – Уикипедия

СТАТИСТИКА НА ОКОЛНАТА СРЕДА В ОБЛАСТ ЛОВЕЧ ПРЕЗ 2023 ГОДИНА

  1. Статистика на водите

През 2023 г. в област Ловеч потреблението на вода в домакинствата, свързани с общественото водоснабдяване остава устойчиво. С обществено водоснабдяване е свързано 99.7% от населението на областта. Използваната питейна вода средно на човек от населението се увеличава от 98 л през 2022 г. на 99 л  на човек за денонощие през 2023 година .

Потреблението на питейна вода от домакинствата в страната през 2023 г. е 106 литра средно на човек. Разпределението по области показва, че през 2023 г. водещо място по потребени литри на човек за денонощие заемат София (столица) – 126,  Благоевград – 125 и Кюстендил – 120, а на последно място са Търговище със 74, Сливен със 75  и Кърджали с 81.

През 2023 г. в област Ловеч на режим на водоснабдяване поради недостиг на вода е 45.6% от населението (20.3% през 2022 г.), при 4.6% за страната. В пет области в страната водоснабдяването не е ограничавано.

            В областта 60.1% от населението е свързано с обществената канализация. През 2023 г. делът на населението в Ловешка област, свързано със селищни пречиствателни станции за отпадъчни води е 55.8% при 67.4% за страната. С обществена канализационна мрежа, но без наличие на пречистване е свързано 4.3% от населението в областта (7.8% за страната).

  1. Битови отпадъци

Генерираните битови отпадъци в област Ловеч през 2023 г. възлизат на 46 хил. тона. В сравнение с 2022 г. намаляват с 8.0%. Предадените през 2022 г. за директно депониране битови отпадъци намаляват от 44 на 39 хил. тона през 2023 година. Регистрира се намаление и на битовите отпадъци, предадени за предварително третиране от 4 хил. тона (2022 г.) на 3 хил. тона (2023 г.).

На територията на областта функционират 4 инсталации за третиране на отпадъци със 189 дка заета площ.

Делът на обслужваното население от системи за организирано сметосъбиране в областта през 2023 г. е 100.0%, като за страната обхванатото население с тази услуга  е 99.9%. Обслужваните населени места на територията на област Ловеч са 110, а събраните битови отпадъци средно на човек от населението възлизат на 407 кг, което е с 18 кг по-малко спрямо 2022 година. През 2023 г. количеството на събраните отпадъци в страната се оценява средно на 491 кг на човек или с 16 кг повече спрямо 2022 година.

  1. Дълготрайни материални активи с екологично предназначение

Регионалните данни сочат, че в края на 2023 г. най-много налични дълготрайни материални активи с екологично предназначение има в Югозападния район на страната (3 604.1 млн. лв.), а най-малко са отчетените в Северен Централен район (978.4 млн. лева).

В края на 2023 г. отчетната стойност на наличните дълготрайни материални активи с екологично предназначение в област Ловеч е 198.0 млн. лева.  Спрямо 2022 г. има увеличение от 7.0% (185.0 млн. лева).

Наличността на дълготрайните материални активи с екологично предназначение по отчетна стойност в края на 2023 г. се оценява на 11 483 млн. лева и се разпределя по основните направления за околната среда както следва: за пречистване и отвеждане на отпадъчните води – 35%, следвани от съоръженията за третиране на неопасни и опасни отпадъци – 32% и за опазване на атмосферния въздух – 27%

  1. Регистрирани шумови нива

През 2023 г. в област Ловеч са наблюдавани 15 пункта за измерване на нивото на шума, като в 12 от тях са измерени нива над допустимите норми. С най-неблагоприятна среда са два пункта, където са измерени максимални шумови нива в границите от 63 до 67 dB. През 2023 г. не са регистрирани шумови нива  над 67 децибела.

Методологични бележки

 

  1. Статистика на водите

Данните за статистика на водите са резултат от провеждането на следните  годишни статистически наблюдения:

– „Обществено водоснабдяване, канализация и пречистване“ – изчерпателно наблюдение. Данните се събират от дружествата, извършващи дейностите събиране, пречистване, доставяне на води и събиране, отвеждане и пречистване на отпадъчни води (ВиК/оператори на СПСОВ и напоителни системи).

– „Водопотребление“ – частично статистическо наблюдение, съсредоточено върху по-големите водоползватели. Критерий за обхват – стопански обекти, ползващи над 36 хил.м3 вода годишно. Доброволно представят данни и предприятия под тези критерии. Изчерпателно се наблюдават предприятията за производство на хидроенергия (ВЕЦ/ПАВЕЦ).

Статистиката на водите се фокусира върху количествените аспекти на водоползването, водоснабдяването, използването на водните ресурси от икономиката и домакинствата, пречистването и отвеждането на отпадъчните води обратно във водните обекти.

  1. Битови отпадъци

Данните за битовите отпадъци се осигуряват чрез специализирано статистическо изследване, обхващащо изчерпателно общинските администрации, в комбинация с административни данни от Изпълнителна агенция по околна среда. Данните за образуваните отпадъци от домакинствата, необхванати от системи за организирано сметосъбиране са резултат от статистическа оценка.

„Битови отпадъци“ са отпадъците, произхождащи основно от домакинствата, както и подобните отпадъци от административните сгради, търговски обекти, училища и други обществени места.

Данните за показателите и дефинициите за битовите отпадъци съответстват на Закона за управление на отпадъците.

  1. Дълготрайните материални активи с екологично предназначение

Дълготрайните материални активи с екологично предназначени  (ДМА – ЕП) са част от общите дълготрайни материални активи в страната.

Дълготрайните материални активи с екологично предназначение включват (1) съоръжения, инсталации и оборудване, необходими за опазване и възстановяване на околната среда по направления (за отпадъчните води, въздуха, земята, обезвреждането на отпадъци, защитата от шума) и (2) апаратура за мониторинг и контрол.

ДМА с екологично предназначение не включват оборудването за опазване на чистотата на въздуха и намаляване на шума и вибрациите в работните помещения, т.е. дейностите за охрана на труда.

  1. Регистрирани шумови нива

Информацията за регистрираните шумови нива се осигурява чрез  изчерпателно статистическо изследване с административен източник на данните Националния център по обществено здраве и анализи.

Наблюдават се нивата на шума в различни територии и устройствени зони в урбанизираните територии и извън тях.

Повече информация и данни за статистика на околната среда са достъпни в Информационна система „ИНФОСТАТ“ (https://infostat.nsi.bg/infostat/pages/module.jsf?x_2=134) и на интернет страницата на НСИ,  в рубриката „Околна среда“ (https://www.nsi.bg/node/2541/).

 

 

Материалът Генерираните битови отпадъци в област Ловеч през 2023 г. възлизат на 46 хил. тона е публикуван за пръв път на Ловеч Медия 23.