ВЪРНАХА ЯСТРЕБ И ДВА МИШЕЛОВА В БАЛКАНА

На 28.02.2025 г. експерти от Дирекция „Национален парк Централен Балкан“ и експерти от „Зелени Балкани“ пуснаха отново на свобода един голям ястреб и два обикновени мишелова, които досега бяха под грижите на „Спасителния център за диви животни“ – Стара Загора. Връщането на птиците в природата се случи на бивак „Бяла река“.

На събитието присъстваха и 21 младежи – студенти от Тракийския университет, специалност „Ветеринарна медицина“ и ученици от ПВГМ „Иван П. Павлов“, на които беше изнесена образователна беседа за дневните грабливи птици и ролята на защитените територии в тяхното опазване. Заедно със служители от „Централен Балкан“ те преминаха по интерпретирания маршрут на екопътека „Бяла река“, с което обогатиха знанията си за Националния парк.

Важен акцент на събитието беше темата „Какво да правим, ако видим диво животно в беда?“. Съгласно Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), когато човек открие животно в безпомощно състояние или труп на животно, когато то е защитено по същия закон, трябва да се обърне към регионалното представителство на Министерство на околна среда и водите или към структурите на Изпълнителна агенция по горите – обичайно чрез телефон 112 или директно към тях.

Именно по този начин ястребът, който беше освободен, пристига в Спасителния център на „Зелени Балкани“. Жители на гр. Троян, откриват пострадалата птица и се свързват със служители на Парковата дирекция, които организират транспортирането на животното до гр. Стара Загора, където е проведено самото лечение.

Подробна информация по темата „Какво да правим в случай на пострадало животно?“ можете да получите тук.

Засегната беше и темата за възстановяване на европейскиte видове лешояди – белоглав, черен и брадат и на ловният сокол, за което Паркът се явява ключова територия. В последните няколко години на територията „Централен Балкан“ успешно са реализирани проекти за възстановяването на популациите на лешояда. Поддържането и опазването им продължава и до днес.

В пределите на НП „Централен Балкан“ се срещат общо 224 вида птици. Установени са 123 вида през гнездовия период, а останалите 97 извън гнездовия период. „Централен Балкан“ е признат за орнитологично важно място със световно значение. Той съхранява всички срещащи се в България видове птици от алпийския биом, както и значими в световен мащаб популации на други видове птици. За сведение – от установените видове птици 122 са с природозащитен статус. Статусът на 121 от тях е оценяван от Международния съюз за защита на природата. Три от тези видове са включени в категорията „застрашен“. Тридесет и един вида фигурират в приложенията на Конвенцията за опазване на мигриращите видове диви животни, 36 от видовете са включени в Червената книга на България, в категориите „уязвим“, „застрашен“ и „критично застрашен“, а 120 вида са защитени според ЗБР.

Материалът ВЪРНАХА ЯСТРЕБ И ДВА МИШЕЛОВА В БАЛКАНА е публикуван за пръв път на Ловеч Медия 23.