
Десетки деца и ученици се включиха в първата пролетна академия „Природата учи“ в Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм. На снимката: инж. Веселка Антонова, старши лесничей към Държавно горско стопанство “Черни Осъм”. Снимка: кореспондент на БТА в Троян Преслава Иванова
Инициативата е организирана по повод Седмицата на гората, която която се отбелязва за стотен път през тази година, и ще продължи до 7 април.
Музейните служители са подготвили програма, в която всеки желаещ може да засади растения в собствена градинка, да изработи „бомби” със семена, подпомагащи естественото залесяване, или да създаде отпечатъци от природни елементи върху глина.
В обучението на децата се включиха и лесовъди от Държавното горско стопанство „Черни Осъм“. Специалистът по горска педагогика инж. Веселка Антонова представи под формата на образователни игри любопитни факти за гората.
Предизвикателство за мен е да разкажем на младото поколение, че ние, горските служители, не изсичаме гората, а помагаме за нейното възстановяване, за това тя да се развива, каза Антонова за БТА.
Чрез игри като „Горско бедствие“, „Познай кое животно съм“, „Няма място за всички в гората“ и нагледни природни материали – зъби от глиган, рог от елен, хербаризирани листа, децата научиха кое е характерно за гората, от какви животни е обитавана тя, важна и интересна информация за природните бедствия и за това как те влияят на гората, как да различават дървесните видове.
На 7 април (понеделник) експерт от Дирекция Национален парк „Централен Балкан“ ще разкаже повече за гората и нейната връзка с водата и ще представи ролята ѝ на дом за различни видове животни, растения и гъби.
Материалът Десетки деца и ученици се включиха в първата пролетна академия „Природата учи“ в Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм е публикуван за пръв път на Ловеч Медия 23.