
Започва третото издание на Jazz and Art Festival в троянското село Орешак. Снимка: Организаторите
В програмата са включени концерти на люксембургското джаз трио Dock in Absolut, сръбската група Falco Spirit, водена от саксофониста Филип Стипшич, и международната формация Nomad the Group. На сцената ще се качат някои от най-големите български гласове и изпълнители като Камелия Тодорова, Васил Петров, Александър и Константин Владигерови, а също и Стефан Вълдобрев и “Обичайните заподозрени”, разказа той.
По традиция значима част от събитието са изкуството и занаятите. В партньорство с бъдещото Международно училище за кулинария и занаяти „Шарена фабрика” в с. Голяма Желязна на 11 и 12 юли ще се провеждат и различни творчески работилници, водени от някои от най-популярните местни занаятчии. През цялото време на фестивала ще има арт щандове, зони с ръчно изработени изделия, изложби, обособен кът за храни и напитки.
Посещенията на концертите през първия фестивален ден са безплатни. Всички посетители на фестивала ще могат да разгледат и подредените в залите на изложението временни и постоянни изложби, допълват организаторите.
Човекът е една безкрайна ценност и заради хората си струват огромните усилия за създаване на Jam on the river, каза Йордан Камджалов

На снимката: диригентът Йордан Камджалов. Снимка: БТА (архив)
Повод за интервюто е предстоящо негово участие в рамките на международния музикален фестивал в троянското село Дебнево. На 2 август Плевенската филхармония, под диригентската палка на маестро Камджалов и със солисти Вероника Тодорова (акордеон) и Атанас Маринов (кларинет), ще представи пред публиката на Jam on the river спектакъла „Музикална магия 2“.
„Мисля, че музикалните фестивали са много важни средища. Места, в които могат да се случват неща извън институционалното пространство, и в които свободни артисти могат да показват и проявяват неща, които не сме учили в музикалните академии. Мисля, че точно това е нещото, което лично мен ме приобщава към подобни места и смятам, че те са с концептуално изпреварваща функция“, посочи той.
С колегите от Плевенска филхармония работя повече от 10 години, турнето ми „Музикална магия“ продължава вече четвърти сезон с тях и те будят у мен само възхищение и респект, разказа диригентът. Не знам колко такива колеги има в България – сега, при тези екстремни температури, оставят семействата и личните си проекти и идеи и тръгват като едни истински будители, правейки музика в десетки населени места.
„Истината е, че за мен тези турнета са едновременно и доста болезнени, и доста вдъхновяващи. За човек, който е живял толкова време извън България, и знае, че отдавна в цивилизования свят няма зали като нашите, това, което виждам, е много особено и много полярно“, каза Камджалов.
От една страна, 99 процента от залите, които ползваме, са на читалища, строени през царско време или комунизма. Влизаме в много зали, включително и в моя роден град Търговище, където от 30-40 години нищо не е променяно като сцени, съблекални, оборудване. В дълбочина виждаме дълбоката ограбеност, застиналост, дълбокия удар върху културата в пълния смисъл на думата, посочи той.
От друга страна, в тези ограбени зали идват едни също ограбени хора, но идват с целия си трепет и най-големия си респект към културата и изкуството, което правим. Това е не просто трогващо и зареждащо, но и задължаващо, защото има хора, които са дали от последните си пари, за да си купят билет за класически концерт, добави диригентът.
„Трябва да кажа, че аз сега опознавам в дълбочина моя народ. След всеки концерт се срещаме с хората поне още един час и там виждаме една друга България, за която по-малко се говори. Това, което казах за базата, е работа на държавата и там виждаме пълната ѝ абдикация, разбира се, с много малки изключения“, каза маестро Камджалов.
По думите му, ако фестивалът Jam on the river в Дебнево се разгледа в контекста на деструктивните, грабителски, апатични времена, в които живеем, то появата му е нещо изключително. Акордеонистката Вероника Тодорова, която е създател на фестивала и солист на „Музикална магия 2“, е пример за вдъхновител и двигател за случване на градивното в общия деструктивен контекст, каза той.
Камджалов подчерта, че вписването на класическата музика в контекста на подобен фестивал, обединяващ различни музикални жанрове, е съвсем естествено.
„То е заложено в нашия начин на мислене, тъй като сме интердисциплинарни творци на сцената. В програмата, която ще изпълним на фестивала, ще звучат четири стила – джаз, фолклор, класика и още нещо, което ще запазя в тайна. Идваме, за да дадем най-доброто, на което сме способни – най-докосващата, популярна и същевременно представена по нов начин музика. Интересуваме се от сърцата на нашата публика, а не от техните пол, възраст, религия, интересува ни да предадем посланията си чрез музиката и от въздействието ѝ върху тях“, посочи той.
Няма български град, в който публиката да не е на крака след наше изпълнение, което ми показва, че този народ, който казват, че е в апатия и криза, че способността му да се възхищава, да признава, да благодари, да приема чуждо вдъхновение, не е секнала по никакъв начин. Това е моята лична мисия на това турне – да дадем живот, надежда и поглед напред за хората, подчерта Камджалов.
За мен изпълнителите в много особен смисъл се делят на тези, които могат да боравят с творческата си свобода извън партитурата, и тези, които не могат. Това е едно много голямо разделение по отношение на качеството, спецификата и таланта на творците, заяви той.
Диригентът потвърди, че има моменти, когато излиза извън строгостта на партитурата и дава повече свобода на изпълнителите. Той разказа, че вярва, че всички големи композитори явно или тайно са мечтаели техните изпълнители да отидат извън партитурата и споделя тази мечта. „Публиката дори не знае кога сме отишли извън партитурата, но в момента, в който преминем отвъд нея, се променя и количеството и качеството на предадените информация и емоция“.
„Всяка среща с публиката е огромно предизвикателство, защото носим отговорност в този свят, в който всеки ден някой умира, нещо се руши, някой лъже, да внесем други ценности. В този свят, в който хората просто си избутват животите, ти да тръгваш и да носиш, да подаряваш вдъхновение, това е предизвикателство и голямата задача“, подчерта Камджалов.
Дали изпълнението е на открито или на закрито, дали е класика или джаз, не е от значение, това са просто инструменти, за да се докоснем до душата на хората. Предизвикателство е да направим това на един нов за нас фестивал, пред една нова публика и смятаме, че ако сме абсолютно честни и подготвени, отворени към хората и себе си, ще можем да направим онова, за което сме дошли. Искаме да трогнем хората, да ги вдъхновим и да покажем, че този живот има смисъл. Искаме да направим концерт, за който публиката да си спомня 20 години, да оставим отпечатък, заяви диригентът.
По думите на Камджалов пред него предстои една много динамична творческа година с фокус и върху културата, и върху просветата. Той разказа, че е реализирал първия си в България майсторски клас по дирижиране, проведен е първият фестивал „Камджалов“. След лято, изпълнено с много събития в страната, ще се насочи към нов сезон, в който ще се състои втора „Вечер на българския талант“ пред храм – паметника „Св. Александър Невски“ в София. Имаме ново училище „Стремеж“ в София с разширено изучаване на музика и математика, продължава трети сезон на „Академия за човека“. През ноември ще бъде възстановен поради големия интерес спектакълът „Дързост“ на Музикална лаборатория за човека.
Материалът Започва третото издание на Jazz and Art Festival в троянското село Орешак е публикуван за пръв път на Ловеч Медия 23.