Част от търговците си тръгнаха разочаровани от панаира

Част от търговците си тръгнаха разочаровани от панаираСилен бе интересът към Традиционния панаир в Орешак тази година – над 250 търговци от цялата страна опитаха в нашия край късмета си в алъш-вериша. В понеделник, след като мина празникът Голяма Богородица, те прибраха сергиите и караваните си. Надеждите на част от тях бяха оправдани, други останаха силно разочаровани. „По-слаб панаир не помня“, сподели търговка, продаваща бонбони. Млад мъж с наредени около него анцузи и други спортни стоки бе на обратното мнение – стоката се купувала, както било и миналата година. Факт е обаче, че хората пестят здраво и че повечето минаваха с маршова стъпка край изобилието от стоки, без дори да спрат за повече някъде. Едва ли обаче някой си е позволил да кощунства, като не хапне кебапче или нещо друго, считано за панаирен атрибут открай време, затова и големите бирарии изглеждаха сравнително пълни.  
Националното изложение на народните занаяти и изкуствата е организатор на проявата, която води началото си от средата на 18.век. Тъй като панаирът е тясно свързан с манастирския празник и е възникнал край стените на обителта, напълно естествено е и близо до него да има щандове на открито. Преди години до самия манастир се разполагаха сергии с всякакви амбулантни стоки, миришеше на неизбежните панаирни кебапчета. Потресаваща бе гледката на носената на ръце Чудотворна икона на Света Богородица Троеручица и вярващите след нея, които едвам си проправяха път сред тълпата панаирни зяпачи, изложените нахално-грозно стоки за най-интимните човешки части, а димът от скарите се смесваше с дима на кадилниците. Църковните песнопения от литийното шествие трудно успяваха да надвият хорската глъчка, миризмата на тамян – уханието на кюфтета. Смелост да разгони търговците край храма прояви игуменът Мелнишки епископ Генадий, който вече не е между живите. Той направи така, че до параклиса, където става тържественият водосвет на Голяма Богородица и където се отнася Светата Троеручица, пътят й да не бъде смущаван от никакви мирски шумове и гледки. Тази година за първи път имаше промяна в това положение – от Изложението на занаятите нагоре в посока манастира бяха разположени открити щандове, но те бяха предимно със занаятчийски стоки. Тук бяха прочути троянски майстори на керамика като Николай Йовков например, чиято продукция възхищаваше минувачите. Тази част от Традиционния панаир се оформи като Улица на занаятите, така се възстановява една отдавнашна традиция, сподели управителят на Изложението Иван Чакъров. Първите търговци имаха готовност да посрещат клиенти още в средата на седмицата. Имаше всичко, което човек може да си пожелае или да помисли, продавачите – и българи, и роми, и турци, мъже и жени, някои помъкнали и децата си за помощници, имаше и млади чаровници, и улегнали търговци пенсионери. Отново можеше да се види и негър в една от бирариите да приготвя скарата. Сред лакомствата силен интерес предизвикваше една новост за троянския панаир – фреш по избор от портокали, грейпфрут, ябълки, моркови, на съвсем прилични цени. За първи път в Орешак се появи и питон – грамадна змия, с която по-смелите се снимаха за спомен. От бирариите гърмеше чалга, а в една от тях можеше да се чуе и самият Радо Шишарката с все още любимия за част от почитателите му някогашен мутренски хит „Тигре, тигре“. Изобщо – пъстро, многолюдно, ядене, пиене – като на народ в криза…

Публикувано в LIFE, ОБЩЕСТВО с етикети . Постоянна връзка.

6 Responses to Част от търговците си тръгнаха разочаровани от панаира

  1. Катето каза:

    Селяния до шия

  2. Мими каза:

    Явно си стигнала само до кибапчийницата.Та за това ти се е видяло селяния до шия.И сигурно си се вписала идеално на пеизажа 🙂
    Да бе мръднала малко по-нагоре до изложбата,тогава мирогледа ти щеше да се промени.Ама нали си селянка 😉

  3. koleff каза:

    Там селянията е още по-голяма!

    P.S.
    За кИбапчИта говори само Митьо Пищова.
    А думичката „пеЙзаж“ се пише с „Й“ , а не с „И“ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. Севлиево каза:

    Никаква сергия не трябва да има по трасето от параклиса до манастира! Подобно светотатство няма никакво оправдание! Първо е Бог, после – всичко друго! Не знам толкова ли сте тъпи наистина или само се преструвате на такива!

  5. Катето каза:

    Браво, Kolefff!! А Мимето си е направила селската обиколка от-до.

  6. Мими каза:

    Мимето обиколи изложбата от-до .Изобщо не обърна внимание на кебапчетата,на сергиите с анцузи и DVD-тата,на които вие се впечатлявате.А Севлиево явно не е съвсем в час,щом се изказва неподготвен.От няколко години от параклиса до манастира няма сергии.В началото от изложбата нагоре са наредени щандове,които предлагат стока само изработена от майстори от всякакви занаяти.Погледнато през погледа на чужденеца,всичко е много атрактивно и красиво.И си личи че,г-н Чакъров е вложил много старание да възобнови старите традиции.Естествено че,има какво още да се желае,но промяната към по-добро се чувства по-осезаемо,отколкото преди.Мрънкачи като вас винаги ще има,но има и такива,които гледат в положителната посока.Дай Боже да са повече 🙂

Leave a Reply

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.