Представиха кулинарен справочник „Старата кухня на област Ловеч“

Представиха кулинарен справочник "Старата кухня на област Ловеч"Първият по рода си у нас кулинарен справочник за старинни автентични ястия- „Старата кухня на област Ловеч“, издаден по проект на Евро Ток България, бе представен в Областната администрация с участието на областния управител на Ловеч Николай Нанков. Той подкрепи безрезервно идеята, в която се включиха и 8-те общини от областта, съобщи Елка Баръмова, Връзки с обществеността на губернатора. В срещата участваха Райна Соколова, ПР-мениджър на Евро Ток България, Жоро Иванов, президент на организацията и вицепрезидент на Евро Ток Интернационал, Лилия Герасимова, главен редактор на Топ Тур.БГ, Анелия Крушкова, представител на туристическия бизнес, журналисти. За всички най-интересният момент бе възможността за дегустация на типични за региона ястия. Те бяха приготвени от троянски ученици – питомците на Иванка Църова и Милена Мартинова от професионалната паралелка по хотелиерство и ресторантьорство в СОУ „Васил Левски“.

Анелия Крушкова съобщи, че при работата по проекта са обиколени 46 села от цялата Ловешка област, от по-възрастни хора научили рецептите, радвали се на голямото им гостоприемство и на тяхното съзнание, че кулинарните шедьоври на българина трябва да бъдат запазени за поколенията.  „В изследването се откроиха неща, които са безвъзвратно загубени, като хляба. Сега се произвеждат стотици видове, но едновремешният хляб го няма вече“, каза още Крушкова.

Ще припомним, че Ловешка област е пилотна по изготвянето на справочник „Кулинарен туризъм“ по проекта „Проучване на кулинарното наследство и традиции на България и обособяване на кулинарни райони“. Инициативата е на „Евро Ток България“, подкрепена бе изцяло от областния управител Николай Нанков. Основната цел е да се съхрани кулинарното ни богатство и то да стане достояние на туристите, посещаващи страната ни, да се превърне в част от менюто на заведенията за хранене, да се подобри предлаганата туристическа услуга.

До средата на март във всички общински центрове, както и в по-големите населени места на областта, бяха раздадени анкетни карти. В тях жителите, проявили активност, попълниха по свое виждане най-характерните за населеното място хранителни продукти и рецепти за ястия и деликатеси.

“ Убеден съм, че изборът ви нашата боласт да е първа  се дължи на нашите здрави кулинарни традиции, а и на сериозното културно многообразие и история, които привличат и ще привличат още повече туристи в бъдеще, каза Николай Нанков. Той получи сертификат за принос в съхраняването на кулинарното наследство на областта. Сертификати получиха и всички кметове, съдействали за реализацията на идеята. Нанков се ангажира да съдейства на туристическия бранш с издаването на кулинарна книга за Ловешко, материал за която вече е събран по проекта на Евро Ток България.

Евро-Ток България е пълноправен член и неразделна част от Евро-Ток Интернационал – Европейското сдружение на професионалните готвачи.

Евро-Ток Интернационал е водещо европейско  сдружение, единственото с  официален европейски статут,  признат от Европейската Комисия и Европейския Парламент. То има  официална консултантска дейност към Европейската Комисия при обсъждането на политики в областта на земеделското   и хранително производство.

Асоциацията е основана през 1986г.  от  Пол Бокюз и Пиер Ромейер, с цел  популяризирането на  здравословното  и вкусно хранене. Над 4000 професионални готвачи и главни готвачи от 18  европейски страни са обединени в защита на  кулинарните  традиции и наследство в Европа.

Всеки член на Асоциацията подписва „Кодекс на честта“, с който се ангажира да защитава качеството на храната и традициите в своята страна.

А ето и част от рецептите на автентични ястия от нашия край:

1. Качамак

Продукти: папурно (царевично) брашно, 1 к.ч. олио, червен пипер, пръжки или натрошено сирене

Приготвяне: Във вряща вода се слага папурно (царевично) брашно и се бърка, за да не загаря. Вари се докато „се отвърти“ като каша и се отлепи от тенджерата. Намокря се тава с вода. Потапя се лъжица във вода и с нея се вади качамакът. Оформя се „с трапчинки“, в които се слага по малко от мазнината, в която е сгорещен червен пипер. В средата пръжки от сланина или натрошено сирене.

2. Просеник

Продукти: 3 ч.ч. царевично брашно, 1ч.ч.

типово или бяло брашно, 1 ч.л. сода, щипка сол,

1/2 ч.ч. олио

Приготвяне: Замесва се тестото и се из-

сипва в тава, намазана с олио. Пече се отнача-

ло в силно загрята фурна, като постепенно се

намалява силата на огъня. Поднася се с айрян

или натрошено сирене.

Велика Стефанова Драганова, с. Скандалото, общ. Априлци

3. Куркудената чорба се приготвя за Коледа в целия регион.  Чорбата задължително се поднася гореща.

Куркудена чорба за Коледа

Продукти: шарено свинско месо, 1 стрък праз, 1 морков, мазнина, ориз, чубрица, зелева чорба

Приготвяне: Нарязаното на ситно месо се запържва и се подправя с чубрица. Месото се изважда от съда и в същата мазнина се запържват ситно нарязани праз и морков. Връща се месото, добавя се вода, ориз и студена зелева чорба.

Чорбата се сервира топла с лют едър червен пипер и с препечени и надробени сухи червени чушки.

4. Лучник

Продукти за тестото: 1 кг брашно, 1 яйце, 1 с.л. кисело мляко, 1 с.л. захар, 1 ч.л. сол, 1 с.л. олио, мая, колкото орех; продукти за плънката: 2 гл. червен лук1 2 гл. воден лук, 2 стръка праз, 2-3 чушки, 1 ч.л. сол, около 100 г пръжки, 150 г домати, малко олио

Приготвяне: Тестото се меси като за пита и се разточва на тънки кори. В намазана с масло тава се поставя една кора. Лукът се запържва, добавят се чушките, пръжките и сол на вкус. Прибавят се доматите, за да се запържат леко. Част от сместа се изсипва върху първата кора, слага се втората кора и отново се сипва от плънката. Последната кора се намазва с масло. Пече се в умерена фурна.

5. Бял мъж

Продукти: 1 л прясно мляко, 1 кг меко, неосолено сирене, 200 г брашно, 200 г захар

Приготвяне: Натрошеното сирене се слага в тиган на умерен огън и се бърка с дървена лъжица докато се разтопи напълно. На тънка струйка към разтопеното сирене се прибавят захарта и брашното. Бъркането се спира, докато кашата се „отвърти“ (се отдели) от тигана. Изсипва се в чиния и се оформя на „калпак“. Поднася се охладено като десерт.

6. Домашна пита

Продукти: 1 кг брашно, 3 яйца (1 жълтък се запазва за намазване на питата), мая за хляб колкото кибритена кутия, 1 ч.л. сол, 1 ч.л. захар, 1 с.л. олио

Приготвяне: Замесва се тестото и се оставя да втаса. Замесва се втори път и отново се оставя да втасва. На третото замесване се разделя на три пити. Всяка пита се разточва, поръсва се с мазнина и се слага една върху друга. Тестото се навива се на руло и се усуква, слага се в тава да втаса отново. Намазва се с разбития жълтък и се пече.

7. Тетевенска рибена саламура

Продукти: 2 л вода, дребна речна риба или пъстърва, 1 кг домати или 1 консерва, сол, 1 суха люта чушка, чесън, оцет, копър

Приготвяне: Към подсолената и вряща вода се слагат доматите, обелени и рендосани. Рибата се пече върху нагорещения гьоз на печката, поръсен обилно със сол. Всяка опечена рибка веднага се пуска във вряща саламура, „да цвръкне“. Прибавя се и един опечен рак, който се начупва на парченца. Така приготвената саламура ври 5-6 минути, след което се отстранява от печката и се добавят препечена люта суха чушка, скълцан чесън със сол и оцет, обилно нарязан копър. Саламурата трябва да бъде солена, кисела и люта. Поднася се гореща, но може да се яде и студена като мезе към тетевенска сливовица.

8. Пълнени сухи чушки с лук и орехи

Продукти: 1 кг кромид лук, 10-15 сухи чушки, 1 ч.ч. счукани орехи, олио, мерудия, чубрица, сол

Приготвяне: Кромидът се запържва в мазнина, според броя на чушките. Прибавят се счуканите орехи и се объркват с подправките и лука. Чушките се пълнят и се запичат в подмазана с олио тава.

Публикувано в ДРУГИ с етикети , , , , , , , , . Постоянна връзка.

Leave a Reply

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.