
Освен това изкупените от „СИС“ отпадъци освобождават място на сметището, като така се удължава неговият срок на живот. От следващата година държавата няма да финансира изграждането на сметища. С това ще бъдат натоварени общините, които ще набавят парите, нужни за нови сметища, като увеличат таксата смет на гражданите.
В Троян апелират “ хората да разберат, че не трябва да хвърлят строителните отпадъци в гюмовете, защото така сметището ще се запълни по-бързо и ще се наложи да се вземат повече пари от гражданите, за да се изгради ново сметище“. Клетката на троянското сметище е за 7 години. Тъй като се пълни от две години, остават още пет и след това трябва да има нова клетка. От 2011 г. Общината трябва да събира пари и за нея.
„Една такава клетка струва между 5 и 10 милиона лева, което означава, че трябва да увеличим такса смет двойно“, уточни градоначалникът и допълни, че се търсят различни начини (разделно събиране на пластмаса и стъкло, възможно извозване на горимите отпадъци в Златна Панега и пр.) за удължаване на срока на клетката от 7 на 10-12 години.
Правилно – разделно събиране на отпадъците му е майката.
Ние гражданите изхвърляме разделно – после камионите идват и събират всчико на едно. А иначе апелират към нас да изхвърляме разделно…
Иначе фактът за увеличените приходи е хубав, стига да се запази тенденцията и да не се вдига таксата смет 🙂
Това е един кръговрат….
Ние казваме, че не ги изхвърляме разделно, защото ги събират на едно;
Те пък казват, че ги събират заедно, защото не са разделени в кофите…….
Така можем да си прехвърляме топката до безкрай, или не чак толкова дълго…..?!
Нека всеки да прави това, което се иска от него и тогава вече ще има право да държи сметка на останалите.