Ежегодно държавата да плаща до 20 евро за опрашителната дейност на пчелите. Това е едно от исканията, които поставя на дневен ред новосъздаденият „Съюз на българските пчелари“, огласи на традиционната пчеларска среща „Север – юг“ на Беклемето през уикенда представителят на тази организация инж.Михаил Михайлов. Аргументът според лектора – всяка година пчелите дават 1,2-4,8 млрд.лв. доход на държавата чрез опрашването на културните и дивите растения, затова пчеларите трябва да получат заслуженото. Писма с това искане са изпратени до всички институции, които имат отношение, както и до сродните европейски институции, за да се реши въпросът на по-високото ниво. Г-н Михайлов говори за състоянието на българското пчеларство в момента, за което в тригодишната национална програма са предвидени 22 млн.лв., повече от предходната, но парадоксално броят на пчелните семейства у нас намалява. Докато през 2008 г. те са били 715 000, през 2009 вече са с почти 100 000 по-малко- 617 442. В страната има около 30 000 пчелни стопанства, като в почти половината има между 1 и 10 пчелни семейства, а над 150 семейства има само при 1,1% от пчеларите. Така излиза, че у нас професионалните пчелари са само 1 процент, тъй като по международните стандарти за професионално пчеларство се брои наличието на поне 150 пчелни семейства в стопанството. Миналата година в България е добит 9500 т мед, от тях изнесени са 5500 т. Непродадени са останали 853 т мед, но това не е проблем, особено като се има предвид, че сега се очакват по-ниски добиви, има вероятност и да поскъпне тази здравословна благина. В някои части на страната дори се говори, че медът ще е половината от миналогодишния, съответно и цената му ще стане по-висока, прогнозира Михайлов. Новата пчеларска организация иска още освобождаване на пчеларите от данъци – както е било до скоро, защото носят голям доход на държавата. Те обръщат сериозно внимание и на една силно занемарена страна при отглеждането на пчели – прегледите и здравословното им състояние, чиято картина сега е напълно неясна, както изтъкна Михайлов. Срещата бе открита лично от кмета на Троян Минко Акимов, присъстваха много производители от цялата страна, за които тя е начин да обменят информация и да научат много полезни неща. На щандовете близо до събора можеше да се закупят различни видове мед и други пчелни продукти, добити в различни краища на страната / не само в Троянско, но и в Калоферско, Твърдица и т.н./,кои от кои по-полезни за здравето. Имаше пчелен инвентар и книжнина, към която производителите проявяваха много силен интерес. Основен организатор на проявата бе пчеларско дружество „Майка“ в Троян с председател Пламен Цвятков.
9 thoughts on “Пчеларите искат да се плаща опрашването от пчелите”
Вашият коментар
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.
Аз пък искам пчеларите да ми дават мед, задето пчелите ходят на паша в моята бахчия…
Пчеларите не облажиха ли с някое евросубсидиране?
Pingback: Пчеларите искат да се плаща опрашването от пчелите
Искането на пчеларите ми напомня за искането на кебапчията към Хитър Петър, който като няма пари да си купи кебапче извадил коричка хляб от джоба си и я поднесъл над скарата та да се затопли с мирис на кебапче. Когато кебапчията(като пчеларите)поискал да му плати-Хитър Петър му платил със звън на монета. Държавата може да запише шум от машина за броене на банкноти и да го изпрати на уважаемите пчелари.
За злите езици пояснявам ,че аз също отглеждам пчели-8 кошера, но нямам подобни претенции.
Ти се радвай, че твоите съседи не претендират, че ти хранят пчелите и да ти искат по бурканче мед всяка есен. 🙂
Към първия разбирач: Какво ще търсят пчелите бахчата ти? Към всички: Знаете ли, че слънчогледът не може да се опраши, ако не го посети насекомо? 98% от тази деинотст се пада на пчелите. Пише го в ДЕБЕЛИТЕ КНИГИ, но не тези с народните приказки. Хайде сега ходете да четете, ех който го може. А онзи с 8-те кошера да се отдаде на хобито си и да не се бърка на пчеларите!
🙂 🙂 razbirachi, аз пък искам в моята бахчия да влизат пчелите само на „онзи с 8-те кошера“ и на него да плащам – твоите не ги ща 🙂 🙂 🙂
Теа коментатори от коя детска градина ги изтърваха, и учителката им нищо ли не им е говорила за пчеличката Мая, или още са с памперсчета, явно в тази градина само се карат за кукличките и парцалките, като си ги подхвърлят и после си ги искат обратно. За приказката на Хитър Петър и дрянкънето на монетата, може да напомним, че у нас е имало и готованци които са искали освен кръвен данък, и данък за това че са си изтърквали зъбите докато са ги гощавали с последната си сиромашка кокошка. От нескопосани държавни пчеларски политики, в Америка останаха без пчели – и заговориха за синдром на празния кошер, но те са по напред ние още си баем на празната капацуна, и тук там из кошерите ни се мърляват, ноцемни пчелички или с по модерния американски гнилец. За теа от детската градина, растете по бързо, че да ви видя ката китайците накацали по дръвчетата с метлички да опрашвате цветовете им.
Или инж.Михайлов се сбъркал нещо с цифрите, или джурналистката не ги е записала правилно, но от този съюз вече си поискаха 35 евро, имали решение за 30 евро. Пчеларите из страната като ги сравняват еврата с това което другите пчелари от Европа искат а някъде и ги получават, както зеленчукарите ни, тютюнджиите и др. арендатори, сромничко е даже да се искат 40 евро на пчелно семейство – без значение, кой зелентиквовец ще ни завижда. Ние не им завиждаме за техните евра субсидия, но когато ни тровят пчелите, с техните модерни коктейли от щадящи /а такива няма/ и не щадящи препарати – за пчелите, немедлено да им се отнемат субсидиите, и да се внесът във фонд – спасете пчелите, за който още само се говори.