
Откривайки форума, кметът Акимов поздрави Института с неговите 100 години в служба на планинското земеделие. Изрази увереност, че провежданата днес конференция по екологичните проблеми е нещо изключително ценно за в бъдеще и тя ще даде своите плодове в различните направления на научната и практическа дейност.
В своя доклад директорът на ИПЖЗ проф. Марин Тодоров проследи историята на научното звено, което в 1910 е създадено като Държавен разсадник и постепенно се е развило до Институт с голям авторитет./последователно е бил преобразуван в Опитно поле по сливовата култура / 1950г./, Опитна станция по сливовата култура /1953г/, Комплексна опитна станция по планинско земеделие / 1960г./, до Институт по планинско животновъдство и земеделие /1978г./.Проф.Тодоров подчерта, че в тематичния план на Института са залегнали проблеми от областите животновъдство, фуражно производство, овощарство, икономиката на селското стопанство, опазване и съхранение на околната среда. Приоритет представляват теоретични разработки по генетика, селекция, репродукция и генетични биотехнологии. Основна цел е създаването на методологична база за приложни разработки при създаване на нови и подобрени растителни сортове и хибридни форми, породи и хибриди селскостопански животни, системи на земеделие, щадящи природата и за предотвратяване на ерозията, както и системи за производство на екологична и биологична растителна и животинска продукция при съхраняване уникалната природа на нашите планини.
В двата работни дни на конференцията ще бъдат изслушани близо 30 доклада от наши и чужди специалисти, ще бъдат представени и разгледани постери в направление „Животновъдство“, „Фуражно производство“ и „Трайни насаждения“.
След доклада бяха изслушани около 30 поздравления за юбилея, като повечето бяха придружени не само от букети цветя, а и от подаръци. ИПЖЗ получи толкова картини, че спокойно може да направи своя галерия.
След това имаше водосвет на открито, чеверме, програма с изпълнения на троянски таланти, включително Ценко Дулев от читалището, който свири на кавал, гайда и окарина.
Научната работа в ИПЖЗ продължава и на 28.май.