Троян заслужава бюджет, който работи за бъдещето

* „Бюджетът за 2025 г. е едновременно предизвикателство, но и възможност за Троян – за съжаление тя е пропусната. Вместо визионерски и интегриран подход, виждаме документ без посока, без хоризонт и без стремеж към дългосрочна устойчивост“ * „Троян не заслужава това! Троянци заслужават много повече!“
 
Позиция на ПП ГЕРБ Троян 
по повод приетия Общински бюджет 2025

Бюджетът на една община не е обикновен счетоводен документ – той е стратегически пътеводител за бъдещето. Считаме, че в него трябва да бъде отразена визията за развитието на общността, ясни приоритети и измерими цели. За съжаление, приетият бюджет на Община Троян за 2025 г. не отговаря на нито едно от тези изисквания...
 

Интердисциплинарен урок на тема: „Андерсенови приказки – Цветята на малката Ида“

На 29 април в обновената стая за занимания по интереси учениците от 3.а и 3.б клас и техните учители - Румяна Дудева, Христина Дункова и Павлина Станева, представиха пред родители и учители интердисциплинарен урок на тема: "Андерсенови приказки - Цветята на малката Ида". Екипната работа създаде атмосфера, в която третокласниците показаха своите знания и умения. Те успешно решаваха граматически, литературни и математически задачи и отговаряха на поставените им въпроси. Отлично се справиха и с рисунките, песните и танците, които донесоха радост и добро настроение на всички присъстващи.


 


 



Публикувано в Без категория

Практическо занятие по БДП

В училищния двор инспектор Калоян Койнаков от Пътна полиция и г-н Милен Мешев от детска педагогическа стая проведоха практическо занятие по БДП с ученици от трети и четвърти клас. Децата внимателно слушаха законовите изисквания за безопасно движение по пътищата и какво поведение може да доведе до риск на пътя. Нагледно им бе показано оборудването в полицейския автомобил и как човек може да бъде тестван за алкохол и наркотици, когато е необходимо. Малките слушатели проявиха интерес, вълнение и включеност по темата.

 

 

 

 


 


 

Публикувано в Без категория

Великденско математическо състезание

Повод за гордост са резултатите от Великденско математическо състезание, проведено на 26 април в ПГМЕТ „Академик Ангел Балевски“:

Даниел Йовчевски от IV клас – първо място
Калия Колева от V клас – първо място
Виктория Иванова от VIII клас – първо място
Самуил Кънчев от V клас – второ място
Петя Тенева от VII клас - второ място
Камен Киримов от VIII клас – второ място
Мария Димитрова от V клас – трето място
Мартин Енев от VIII клас – трето място
 
Поздравления за децата и техните учители - г-жа Ценка Василева, г-жа Веселка Борджукова и г-н Пламен Кюркчиев.
 
 
 

 

 

Публикувано в Без категория

Футболни успехи


 На 28.04. в НУ "Христо Ботев" се проведе футболен турнир за ученици от начален етап. От нашето училище участие взеха два отбора - сборен отбор от 2.а и 2.б клас, който се класира на I място, и сборен отбор от 3. и 4. клас, който зае II място.

 

 

 

 

 

 

 


 

Публикувано в Без категория

Кръгла маса по проблемите на професионалната подготовка по изкуства в България се проведе в Троян

Кръгла маса по проблемите на професионалната подготовка по изкуства в България се проведе в Троян

БТА, Троян (30 април 2025) Кръгла маса по проблемите на професионалната подготовка по изкуства в България се проведе в Туристическия информационен център в Троян. Снимка: кореспондент на БТА в Троян Преслава Иванова

В първия модул на срещата се включиха кметът на община Троян Донка Михайлова, заместник-министърът на културата Георги Султанов,експерти от Министерство на образованието и науката, занаятчии и хора на изкуството от региона. В събитието взеха участие също директори и преподаватели от 12 национални училища по изкуствата от София, Пловдив, Троян, Сливен, Русе, с. Кунино, Казанлък, Трявна и Плевен.

По време на дискусията бяха набелязани поредица от проблеми, сред които на първо място беше поставено прекъсването на връзката между висшите учебни заведения, които са към Министерство на образованието и науката, и училищата по изкуствата, които са на подчинение на  Министерство на културата.

„Вашите училища, някак си във времето, винаги са били между Общината, между Министерство на културата и Министерство на образованието и си мисля, че винаги е трябвало да си пробивате път преди всичко сами. Но във времето нашата общност и общини все повече осъзнават важната и значима роля на училищата по изкуствата“, каза кметът на Троян Донка Михайлова.

Поставен беше и въпросът как държавата защитава хората на изкуството и че един творец отива да учи не за пари, а защото има призвание. Стана ясно, че в художествените училища има т.нар, защитени професии, напр. керамика и резбарство, но такива липсват във висшите учебни заведения.

„В изкуството конкуренцията е изключително сериозна и безпощадна. Винаги ми е било чудно как защитени специалности, каквито има в приложните изкуства, изведнъж спират да бъдат защитени във висшето образование“, каза заместник- министърът на културата Георги Султанов. Той е и музикант и посочи, че липсват кадри за оркестрите, както и такива, ангажирани с опазването на културното наследство. Проблемът е общ за много европейски държави, допълни той. Султанов посочи също, че ще насочи фокуса си към изясняване на конкретния проблем.

Сред наболелите проблеми беше откроено и намаляването на часовете по специални предмети в художествените училища за сметка на общообразователните предмети. По думите на и.д. директор на НУПИ „Проф. Венко Колев“ в Троян Нина Донковска, това се прави, за да могат учениците им да имат равен хорариум по предметите с тези, учещи в общообразователните училища, така че накрая да могат да кандидатстват във висше учебно заведение. „Това води до голямо затруднение в осъществяване на специалната подготовка и постигането на качество на образованието се случва с неимоверни усилия“, подчерта тя.

Присъстващите преподаватели и експерти се обединиха около идеята за няколко конкретни предложения, които да бъдат отнесени към съответните министерства, посредством Сдружението на училищата по изкуства и култура, което е инициатор за провеждане на форума.

От националните училища по изкуствата ще настояват да се създаде стратегия за образованието по изкуства, да се формулира идея за защитена професия и да се отправи искане към МОН за увеличаване на часовете по специални предмети, като се представят нужните аргументи.

Сред предложенията, направени по време на кръглата маса, е и за анализ на състоянието на художествените училища в България, с какво са полезни, какъв е техният принос и как те стоят на общия фон на образователните институции в България.

Дискусията беше модерирана от д-р Майа Антова от катедра „Визуални изкуства“ към Факултета по науки за образованието и изкуствата към Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Презентациинаправиха от НУПИ „Проф. Венко Колев“ в Троян, НГПИ „Тревненска школа“, чийто директор Орфей Миндов говори за проектно базирано обучение по изкуствата. Преподавателят от Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография в София Николина Климукова представи междупредметните връзки в обучението по религия в първи гимназиален етап.

Кръглата маса е част от двудневен форум под надслов „Изкуството да преподаваш изкуство“, организиран от НИХЗИ – Орешак и Националното училище за приложни изкуства (НУПИ) „Проф. Венко Колев“ в Троян.

Материалът Кръгла маса по проблемите на професионалната подготовка по изкуства в България се проведе в Троян е публикуван за пръв път на Ловеч Медия 23.

Очакват се дъжд и гръмотевици в четвъртък, температурите ще са до 26 градуса

Повече по количество ще са валежите в Централна България

В четвъртък времето ще е предимно слънчево – около и след обяд с развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност. На места, главно в западната половина от страната, ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. Повече по количество ще са валежите в Централна България, съобщава НИМХ. Ще духа слаб, в района на Родопите и източната част на Горнотракийската низина – умерен североизточен вятър. Максималните температури ще бъдат между 21° и 26°, в София – около 22°.

В планините ще преобладава слънчево време, около и след обяд с развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност. На места ще превали краткотраен дъжд. Повече по количество ще са валежите в Стара планина, там ще са и придружени с гръмотевици. Ще духа умерен, временно и силен североизточен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще е около 13°, на 2000 метра – около 5°.

По Черноморието ще преобладава слънчево време, с разкъсана висока и средна облачност. Ще духа до умерен вятър от север-североизток. Максималните температури ще бъдат между 15° и 18°. Температурата на морската вода е 12°-13°. Вълнението на морето ще бъде 2-3 бала.

The post Очакват се дъжд и гръмотевици в четвъртък, температурите ще са до 26 градуса first appeared on TroyanPress.com.

Биатлонистката Милена Тодорова и състезателят по ски ориентиране Станимир Беломъжев ще бъдат наградени с парични премии от Община Троян

Биатлонистката Милена Тодорова и състезателят по ски ориентиране Станимир Беломъжев ще бъдат наградени с парични премии от Община Троян

БТА, Троян (30 април 2025) Биатлонистката Милена Тодорова и състезателят по ски ориентиране Станимир Беломъжев да бъдат наградени с парични премии от Община Троян, решиха на днешното си заседание общинските съветници в планинския град. На снимката: (от ляво на дясно) Треньорът на Станимир Беломъжев Иван Беломъжев, Световният шампион по ски ориентиране Станимир Беломъжев, кметът на Троян Донка Михайлова, треньорът на биатлонистката Милена Тодорова Цветан Цочев, председателят на общински съвет – Троян инж. Петко Пенков.Снимка: кореспондент на БТА в Троян Преслава Иванова

През изминалия сезон Милена Тодорова реализира най-доброто класиране на българка в биатлона през последните две десетилетия, припомня БТА. Тя зае второ място в масовия старт на 12,5 километра от Световната купа по биатлон в словенския зимен център Поклюка и завърши на трето място в спринта на 7,5 километра от Световната купа по биатлон в германския зимен център Оберхоф.

Станимир Беломъжев спечели два златни медала в спринтова и средна дистанция на състезанията по ски ориентиране от програмата на Световните военни зимни игри в Люцерн, Щвейцария, проведени от 24 до 30 март.

„За мен е огромно удовлетворение, че за пореден път обръщате внимание на резултатите, които постигаме. В България е много трудно да бъдеш спортист, да бъдеш спортист на професионално ниво е още по-трудно“, каза Станимир Беломъжев в изказването си пред съветниците. Той благодари на общинското ръководство за грижите, които се полагат за развитие на детско-юношеския спорт в общината.

„Едно от основните неща, които ме мотивират да продължавам да участвам и да представям както Троян, така и България, е примерът, който мога да дам на децата и да ги стимулирам да продължат със спорта. Няма нищо по-хубаво от това те да се докоснат до спорта, независимо дали ще станат професионални състезатели или просто ще изградят двигателна активност и друга ценностна система“, каза още шампионът.

Двамата спортисти ще бъдат наградени съгласно утвърдения от Общински съвет – Троян Правилник за награждаване на изявени спортисти и техните треньори. По предложение на комисията по бюджет и финанси, наградата на Милена Тодорова е увеличена от предвидения размер на две минимални работни заплати – 2154 лв. на 5000 лв. Нейният треньор Цветан Цочев също получава премия в размер на 80 процента от тази на състезателката.

Двукратният световен шампион Станимир Беломъжев ще получи парична награда от Общината в размер на  2000 лв. Той е и почетен гражданин на Троян от 2014 г., припомня БТА.

Материалът Биатлонистката Милена Тодорова и състезателят по ски ориентиране Станимир Беломъжев ще бъдат наградени с парични премии от Община Троян е публикуван за пръв път на Ловеч Медия 23.

Над 38 млн. лева е бюджетът на Община Тетевен за 2025 година

На последното заседание ОбС – Тетевен бе приет бюджета на Община Тетевен за 2025 г., който е в размер на 38 000 754 лв. или с 1 853 208 лв. повече от миналогодишния.

Приходите за държавни дейности за 2025 г. са в размер на 25 797 994 лв., а тези за местни дейности са 12 202 760 лв., като в т.ч. попадат и собствените приходи на Общината, които възлизат на 7 818 000 лв. От тях данъчните приходи са 2 252 000 лв., като най-голям дял заемат – данък върху превозните средства /1 025 000 хил. лв./, данък върху недвижимите имоти /700 хил. лв./ и данък при придобиване на дарения по възмезден начин /450 хил. лв./. Неданъчните приходи са в размер на 5 566 000 лв., като тук най-голям дял заемат общинските такси /3 328 429 лв./, следвани от приходи и доходи от собственост /2 038 010 лв./ и глоби, санкции и наказателни лихви /240 700 лв./.

С оглед на водената целенасочена политика се наблюдава тенденция на нарастване на собствените приходи на Общината през последните години.

В разходната част, където се предвиждат средства за финансиране на местните и делегираните от държавата дейности, основен приоритет остава образованието, което е с най-голям дял – 17 488 919 лв. /46%/. След това се нареждат функциите – ЖСТР и БКС – 6 092 462 лв. /16%/, „Общи държавни служби“ – 4 506 295 лв. /12%/, „Социални дейности“ – 4 379 609 лв. /12%/ и т.н.

Инвестиционната програма на Община Тетевен за 2025 г. е в размер на 3 598 472 лв. в т.ч.: средства, планирани по общинския бюджет – 2 601 836 лв., средства по европейски проекти – 996 636 лв. Ще бъде извършен основен и текущ ремонт на улици в града и останалите населените места, ремонт на тротоарни настилки, улична канализация, водопроводна мрежа, детски площадки, беседки, стълби и други.

За подобряване на техническата инфраструктура са заложени – 2 231 068 лв., за подобряване на социалната инфраструктура и на жизнената среда – 334 789лв., а за образователната инфраструктура 614 864лв.

През 2024 г. със Закона за държавния бюджет бяха одобрени 15 000 000 лв. за общински инвестиционни проекти, но очакваното финансиране ще е в размер на 8 189 323 лв.

Съотношението на инвестиционните разходи и разходите за текущи ремонти /без европейските проекти/ е 51 на сто за града и 49 на сто за населените места в общината.

Новите проекти, които ще се финансират през 2025 г. са по Програма за развитие на селските райони, като предстои сключване на договори за финансиране с Държавен фон „Земеделие“ на обща стойност 4 272 984 лв. Първият, е за основен ремонт и подобряване на енергийната ефективност на сградата на читалище „Найден Григоров 1900“ – с. Голям извор, на стойност – 1 173 370 лв. Вторият проект е за основен ремонт и рехабилитация на улици в границите на урбанизираната територия на гр. Тетевен на стойност 2 291 992 лв. Последният проект е за изграждане на улиците „Васил Левски“ и „Отец Паисий“ в с. Рибарица на стойност 807 622 лв.

The post Над 38 млн. лева е бюджетът на Община Тетевен за 2025 година first appeared on TroyanPress.com.

Община Етрополе и охранителна фирма Делта Гард обединени срещу проблема с безпризорните животни и незаконните сметища

Община Етрополе взе мерки и нае охранителна фирма Делта Гард, за да се справи с хаоса с безпризорните животни

Семейството на Иван и Веселка Иванови се прибира към родния си град Етрополе в една спокойна нощ. Двете им малки деца спят спокойно в колата. Преминавайки района на Табашкия мост, голямо животно препречва пътя им. Тишината се разцепва на две. Огромен черен кон е връхлетял върху колата, копитата му се забиват в тавана ѝ и едва не пропадат върху децата. Животното се преобръща, успява да избяга и малко по-далеч е открито мъртво. Младото семейство е в шок.

„Първото нещо беше да видя как са децата. Добре, че спяха по време на удара. Благодаря на Господ, че ги запази живи, както и нас. Ако колата ни беше по-малка, а не джип, нямаше сега да си говорим с вас“, споделя Веселка Иванова за в. „Етрополе за хората“.

Коланите на четиримата пътници и късмета спасява семейството от фатален край. Месеци наред те сънуват кошмари и не могат да се отърсят от преживения ужас. Съдбата ги среща с много техни съграждани, които споделят, че докато шофират, са срещали по пътните платна безпризорни животни и са се разминавали на косъм от пътно-транспортни произшествия.

„Знаете ли, отвратително е, че собственикът не излезе като човек да каже:“Ей нямам пари, но добре, че сте живи и здрави“. Човещината я няма вече“, възмущава се съпругът Иван Иванов и допълва: „Всички знаят на кого е животното, но не могат да докажат, защото конят няма марки, документи, чипове, нищо. Собственикът казва, че конят не е негов, а целият град знае, че той е собственикът. Но всеки мълчи от страх. Не обвинявам никого – само собствениците на животни, че ги пускат без надзор. Ние се разминахме, но не се знае до кога. Още срещаме по пътищата безпризорни животни“.

Само един човек се осмелява да подаде показания пред органите на реда, но той не е достатъчен. Трябва да бъдат поне трима, за да се предприемат законови мерки. Семейство Иванови се спасяват от злата участ, но до кога?! Може ли да се реши проблемът с безпризорните животни и как?!

Проблемът е сериозен и дълги години неглижиран. Десетки сигнали ежедневно постъпват в Община Етрополе за нарушения на безпризорни животни.

Община Етрополе търси начини да се справи с проблема преди да е пострадал някой жител фатално. По препоръки от кметове на общини от Софийска област, сключва договор с една от най-големите охранителни фирми – Делта Гард. Фирмата работи в тясно сътрудничество с МВР и се грижи за реда и спокойствието за над 85% от общините, намиращи се в областта.

„Общината е трудно да се справи сама с проблема с безпризорните животни. На територията на община Етрополе се отглеждат над 1 500 коне и крави. Масово тези животни се оставят безстопанствени и създават предпоставки за пътно-транспортни произшествия, навлизат в частни територии и разрушават имущество на жителите. Сигналите са много и постоянно. Проблемът е, че често конете не са маркирани и трудно се установява собственика им“, коментира инж. Мариан Пешев, ръководител „Общински инспекторат“ към Община Етрополе. Той допълва: „Радваме се, че ръководството на Община Етрополе предприе мерки и сключи договор с една от най-добрите фирми, които се справят успешно с тези проблеми в съседните ни общини“.

„Безпризорните животни създават проблеми навсякъде в общините. Те застрашават не само частното имущество, но и са предпоставка за ПТП. Поради тази причина ние подпомагаме дейността на общините под наблюдението на полицията и не изземаме техните функции“, коментира управителят на Делта гард г-н Марин Русев. Той твърди още, че проблемът с безпризорните животни може да бъде овладян и даде пример с други общини, с които са работили.

„Имахме идентични случаи с общините Пирдоп, Златица и Челопеч и за няколко месеца нещата бяха овладени. В момента се наблюдават единични случаи на безстопанствени животни там“, разказва още г-н Русев.

Фирмата му започва усилена работа още в първите си дни, след като сключва договор с Община Етрополе.

„Още първия ден установихме наличието на много безпризорни животни както по пътищата на община Етрополе, така и такива, които бяха навлезли в частни имоти и рушаха имуществото на хората. Само за няколко часа успяхме да установим повечето животни на кого принадлежат и стопаните започнаха да си ги прибират. Имаше и много отговорни собственици, които осъзнаха какви проблеми създават животните им и разбраха, че трябва да се грижат повече за тях“, коментира г-н Русев.

The post Община Етрополе и охранителна фирма Делта Гард обединени срещу проблема с безпризорните животни и незаконните сметища first appeared on TroyanPress.com.